Artykuły serwisu "II wojna światowa" ![]() Umundurowanie wojsk ruchu oporu było było tworzone często ad hoc. Wobec braków logistycznych posiłkowano się tym, co było pod ręką. Niektóre z formacji wypracowały interesujące wzory, które do dzisiaj mogą zaskakiwać.
Naszywki Gwardii Ludowej Pierwsze trójkątne naszywki, jeszcze z napisem GL, pojawiły się latem 1942 r. W rejonie Płocka i Gór Świętokrzyskich zaczęto je stosować na przełomie końca 1942 i początku 1943 r. Wprowadzono je w trybie niepisanej dyrektywy rozprowadzanej w drodze osobistych kontaktów bądź przez łączników. Nie były one nakazywane rygorystycznie, a raczej pozostawione w pewnej mierze inicjatywie oddziałów. Symbol trójkąta był uproszczonym symbolem Brygad Międzynarodowych z okresu hiszpańskiej wojny domowej. Był noszony na czapkach i furażerkach (aczkolwiek na południowej Lubelszczyźnie noszony był także na lewym ramieniu), choć i tak nie wszyscy z niego korzystali.
Symbolika ta była niejasna dla ogółu społeczeństwa (a nawet dla części żołnierzy GL-AL), co sprawiało, iż zamiast rekomendowanych oznaczeń chętniej noszono przedwojenne orły (wz.19, wz.23). Najczęściej były pozbawiane korony. Z braku możliwości ich produkcji posiłkowano się chałupniczo wycinanymi z blachy/odlewanymi orłami na wzór przedwojennych. Stąd też trójkąty nie były częste, choć można ich nieco odnaleźć na zdjęciach z Lubelszczyzny (przy czym czasem nie są widoczne z powodu ustawienia aparatu względem żołnierzy bądź nie widać trójkątów z powodu "stłoczenia" gwardzistów na jednym zdjęciu, przez co jedni częściowo zasłaniali drugich; wreszcie jakość części zdjęć woła o pomstę do nieba) . Z publikowanych (w książce "Emblematy, godło i symbole GL i AL" autorstwa K. Satory) zdjęć grupowych wynika, że w 1. Brygadzie im. Ziemi Lubelskiej trójkąt na ramieniu nosiło sporo partyzantów. Przykładowe zdjęcie można znaleźć tutaj.
![]() Także w Powstaniu Warszawskim 1 lipca 1943 r. w regulaminie GL pojawił się orzeł organizacyjny na tarczy amazonek, przy czym jego produkcję rozpoczęto na przełomie 1943 i 1944 r. i w oddziałach używany był tylko częściowo. Produkowano go w Warszawie, Radomiu i Lublinie. Był zapinany na wąsy, które czasem sie odłamywały. Regulamin z 1 lipca określał naszycie trójkąta po lewej stronie od orła, choć tylko część żołnierzy decydowała się na takie rozwiązanie. Jak wspomniano wyżej, były ku temu konkretne powody. Oprócz kurtek mundurowych i płaszczy (wojskowych i skórzanych) trójkąciki były też naszywane na cywilne marynarki (widać to po zdjęciach wyżej wspomnianej 1. Brygady AL oraz oddziału Konstantego Mastalerza ps. "Stary"). Nie był to zresztą wyjątek w partyzantce - to samo widać na zdjęciach z 2 pułku piechoty legionów Armii Krajowej.
Czerwone trójkąciki noszone były też w oddziałach AL w Powstaniu Warszawskim. Od kiedy? Trudno powiedzieć - z datą 10 sierpnia 1944 r. spotkałem sie przy zdjęciu jednego trójkącika. Wielu oficerów (złote/żółte litery) i podoficerów oraz część szeregowych (srebrne/szare litery) na Starym Mieście i w Śródmieściu nosiło je na berecie, furażerce lub innej wojskowej czapce na lewo od orła. Oczywiście aelowcy w powstaniu nosili też na lewym ramieniu biało-czerwone opaski z literami AL (zarówno na całej wysokości opaski, jak i tylko na białym tle).
W Śródmieściu po 15 września 1944 r. w kompaniach Edwina Rozłubirskiego "Gustawa" i Leszka Szelubskiego "Leszka" zaczęły być noszone opaski z napisem WP na białym tle i "AL PAL KB" na czerwonym. Było to związane z utworzeniem Połączonych Sił Zbrojnych AL-PAL-KB.
![]() Systematyka Usystematyzujmy zatem rodzaje naszywek, jakie noszono w oddziałach GL i AL: Co ciekawe zrzutowe "kurice" (orły tzw. wz.43) na rogatywkach "wz.43" albo furażerkach wz.35 też były stosowane u partyzantów AL na Lubelszczyźnie i Kielecczyźnie od odpowiednio marca (wówczas do Lasów Janowskich z wschodniej Kielecczyzny udał się oddział AL im. Czachowskiego i po odebraniu nadwyżek broni wrócił 20 maja) i sierpnia 1944 r. Takich kompletów AL otrzymała łącznie 799 (wg Jan Świerczyński, "Polski Sztab Partyzancki", 1963), do tego pewną liczbę butów (trzewików radzieckich). Mundury szyto też z zasobników (worków) zrzutowych z zielonego drelichu. Z jednego worka wychodził jeden komplet umundurowania. Koszule szyto ze spadochronów. W Warszawie i pod Częstochową używano też orzełków strzeleckich, z literami AL na tarczy.
|