Strona główna   |   Mapa serwisu   |   Polub nas!   |   Reklama w serwisie
Cytat: "Nie ma nic takiego jak niebezpieczna broń. Są tylko niebezpieczni ludzie.", Robert A. Henlein

Informacje


Wojna


Wydarzenia


Na froncie


Polska


Biografie


Polityka


Kultura i media


Współpraca


Niedźwiadek Wojtek
- dział Ciekawostki


Wśród wielu pasjonujących opowieści z okresu II wojny światowej nie brakuje i takich, w które po prostu ciężko uwierzyć. Polacy mogą się w tym względzie poszczycić licznymi osiągnięciami, w tym tresurą dość oryginalnego zwierzaka. Historia niedźwiedzia weszła na trwałe do polskiej historiografii i do dzisiaj wzbudza zainteresowanie wielu czytelników.

Gdy w 1941 roku rozpoczęto formowanie Armii Polskiej na Wschodzie niewielu żołnierzy przypuszczało, iż przyjdzie im przejść wyjątkowo trudny szlak. W 1942 roku część z nich została ewakuowana do Iranu. Tam doszło do niecodziennego zdarzenia z udziałem żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim. Polacy odkupili od młodego Irańczyka małego niedźwiedzia brunatnego. Żołnierze czule zaopiekowali się zwierzakiem, odkarmili go i wychowali. Niedźwiadek rósł i mężniał i wraz z 2. Korpusem Polskim wyruszył walczyć w kampanii włoskiej. Podczas bitwy o Monte Cassino Wojtek, jak pieszczotliwie nazywali go członkowie 22. Kompanii, walczył ramię w ramię z 2. Korpusem Polskim. Do jego zadań należało... noszenie skrzynek z amunicją. Warto podkreślić, że Wojtek towarzyszył żołnierzom w życiu codziennym, będąc nieodłącznym elementem 2. Korpusu. Spał przy namiocie, często uwiązany na sznurku, który wyglądał groteskowo na szyi potężnego zwierzaka. W ramach zabawy siłował się z żołnierzami, a ci z czułością odnosili się do ulubieńca. Nawet członkinie Pomocniczej Służby Kobiet, po początkowym braku zaufania do Wojtka, szybko oswoiły się z niecodziennym zjawiskiem w koszarach.

Po zakończeniu działań zbrojnych Polaków przeniesiono do Szkocji, gdzie dotarł również Wojtek. Tam został oddany do edynburskiego zoo. Przez lata niedźwiadka odwiedzali polscy żołnierze, którzy niejednokrotnie wchodzili do klatki z Wojtkiem, czym wprawiali w zdumienie obserwatorów. Wojtek zmarł w 1966 roku. Historia niedźwiadka zafascynowała brytyjską pisarkę Aileen Orr, która poświęciła mu publikację przygotowaną przez Wydawnictwo Replika oraz wielu innych autorów, którzy ze zdumieniem odkrywali kulisy niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła Polaków i potężne zwierzę. Czasem historia potrafi pisać niewiarygodne scenariusze.


Polecamy


Patronat


Recenzje
Portal "II wojna światowa": teksty Mateusz Łabuz, grafika CoDJumper.pl, zarząd: MindSpa Psycholog Kraków