Wojenne losy Nutelli

Nutella jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych i lubianych kremów orzechowo-czekoladowych na świecie. Mało kto wie, że jej początki sięgają II wojny światowej. Ba, gdyby nie wojna, być może nigdy by nie powstała!

W powojennych realiach słodycze stały się materiałem mocno deficytowym. Wyniszczona Europa nie mogła sobie pozwolić na produkcję lub sprowadzanie odpowiedniej ilości smakołyków, co skłaniało sprzedawców do prób kombinowania i bardziej ekonomicznego wykorzystania zasobów. Mistrz cukierniczy z Włoch, Pietro Ferrero, zdecydował się na opracowanie oryginalnej formuły, łącząc kakao z orzechami, które następnie przerabiał na krem do rozsmarowywania nazywany wtedy Piasta Gianduja. To pozwalało zaoszczędzić składników i nieco rozrzedzić tradycyjny skład czekolady. Na rynku pojawił się pierwowzór Nutelli.

W maju 1946 roku oficjalnie powstała firma Ferrero, która do dzisiaj produkuje Nutellę, znaną większości dzieciaków. Gdyby nie powojenne braki w ilości dostępnej czekolady, Pietro Ferrero być może nigdy nie wpadłby na oryginalny pomysł, który stał się początkiem wielkiej cukierniczej koncepcji. Była to jedna z niewielu pozytywnych konsekwencji konfliktu.