„Biograficzny leksykon II wojny światowej” – recenzja książki

Rok wydania – 2014

Autor – Stanisław Żerko

Wydawnictwo – Nauka i Innowacje

Liczba stron – 462

Seria wydawnicza – brak

Tematyka – opracowanie poświęcone powojennym losom nazistowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za Holocaust.

Kilkukrotnie miałem już okazję pisać omówienia do leksykonów biograficznych, słowników czy encyklopedii. Za każdym razem zastanawiam się, co jeszcze można by dodać nowego do tego typu opracowania. Wydaje się, że wszystko już powiedziano i nawet najsolidniejsze „kompendium wiedzy” nie będzie w stanie wyczerpać tak szerokiego tematu. „Biograficzny leksykon II wojny światowej” autorstwa Stanisława Żerko przygotowany przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje doskonale wpisuje się w ten schemat. Stąd też zamiast tradycyjnej recenzji krótkie omówienie tego, co dostaniemy na kartach książki.

Tom zawiera niemal 1100 biogramów najważniejszych postaci mających wpływ na dzieje II wojny światowej. Autor postanowił odwołać się do losów także mniej znaczących ludzi, co warto docenić szczególnie w kontekście działaczy zagranicznych. Nie brakuje bowiem biografii dość egzotycznych postaci, których z pewnością nie postawilibyśmy w pierwszym rzędzie wojennych decydentów. Są zatem mało znani obywatele Brazylii, Bułgarii, Jugosławii. Króciutkie biogramy na pewno nie powiedzą nam zbyt wiele na temat ich działalności, ale powinny pozwolić na uzupełnienie wiadomości pojawiających się w charakterze wzmianek na kartach innych książek.

Całość podana jest w niczym nie wyróżniającej się formie. Ot, zwyczajne biogramy, jakich wiele w poprzednio publikowanych zbiorach, encyklopediach. Nasuwa się oczywiste pytanie o sens tego typu publikacji o tematyce ogólnej. Autor nie stosuje żadnego klucza doboru postaci, wobec czego czytelnik musi się nastawić na dużą dozę generalizacji i ogólników. Plusem jest na pewno odwołanie się do biogramów mniej znanych postaci. Będzie to swego rodzaju „wartość dodana”. Na pytanie, czy warto, nie jestem w stanie uczciwie odpowiedzieć.