„Biografie żołnierzy batalionu Parasol”, t. 1 i 2 – recenzja książki

Rok wydania – 2018

Autor – Zbigniew Ostoja Rylski

Wydawnictwo – Księgarnia Warszawska

Liczba stron – 1437

Seria wydawnicza – brak

Tematyka – monumentalne, dwutomowe dzieło żołnierza Polskiego Podziemia, który odtwarza szczegóły dotyczące życie kolegów z legendarnego powstańczego batalionu „Parasol”.

1437 stron! Kto by się spodziewał, że można tak szczegółowo opisać biografie żołnierzy jednego batalionu. Okazuje się, że można, zwłaszcza gdy idzie o legendarny batalion ,,Parasol”. Każdy z jego członków zasłużył na miano bohatera, każdy zasłużył na własny biogram. Zbigniew Wiesław Ostoja Rylski także, a swoim ostatnim dziełem dopisał kolejną stronę do wspaniałego życiorysu.

Kim jest Ostoja Rylski? To weteran Powstania Warszawskiego, kilkunastokrotnie odznaczany, a po wojnie represjonowany przez komunistyczne władze. Właściwie tuż po zakończeniu kampanii wrześniowej zaangażował się w pomoc dla polskich jeńców, a wkrótce potem wstąpił do Szarych Szeregów, przechodząc długi szlak bojowy wiodący aż do walk o stolicę w sierpniu 1944 roku. Nie był to koniec jego wojennych ,,przygód”. Z lewobrzeżnej Warszawy przedostał się Wisłą wpław (mimo ranionej ręki!), dotarł do żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego czekających na Pradze i tam właściwie został uwięziony. Cóż z tego, skoro natychmiast uciekł i powrócił do konspiracji. Dlaczego tak szczegółowo analizujemy jego życie? Bo na to zasługuje. Bo jest człowiekiem niezwykłym, a jego opracowanie wydane w dwóch monumentalnych tomach przez Księgarnię Warszawską to swoisty hołd złożony całemu Polskiemu Podziemiu. ,,Parasol” jest pewnym symbolem, odzwierciedleniem życiorysów całego pokolenia, które uświęciło Warszawę swoim męstwem, poświęceniem i przelaną krwią.

Wiele razy mogliśmy przeczytać biogramy poświęconej członkom Polskiego Podziemia. Jedno z klasycznych opracowań Andrzeja Krzysztofa Kunerta ,,Słownik biograficzny konspiracji warszawskiej” stanowi do dzisiaj podstawę wiedzy na temat żołnierzy Armii Krajowej. Książka Rylskiego to prawdziwa ,,biblia” ,,Parasola”, bogata w szczegóły i anegdoty utrwalone w pamięci autora. Oczywiście, nie jest to książka napisana w sposób doskonały. Daleko jej do ideału pod względem narracyjnym. To raczej zbiór faktów, czasem krótkich przemyśleń, spisywanych przez lata przez człowieka, który przelał na papier przede wszystkim serce. I na tym właściwie mogę poprzestać, bo żeby zrozumieć fenomen publikacji nie wolno do niej podchodzić beznamiętnie, bez odpowiedniej podbudowy w postaci historii jej wydania. W tym miejscu chciałbym podziękować także Wydawcy, który zdecydował się wypuścić dzieło Rylskiego wbrew logice, marketingowi, wymogom rynku. To kolejna cegiełka do budowania książkowego pomnika Polskiego Podziemia. Szacunek!

Ocena: