„Najsłynniejsze czołgi. Ilustrowana historia” – recenzja książki

Rok wydania – 2015

Autor – Michael E. Haskew

Wydawnictwo – Alma-Press

Liczba stron – 224

Seria wydawnicza – Panorama techniki wojskowej

Tematyka – bogato ilustrowany przegląd najsłynniejszych czołgów w historii.

Wydawnictwo Alma-Press w ostatnich latach zdominowało rynek książek poświęconych marynistyce oraz uzbrojeniu wykorzystywanemu w czasach II wojny światowej. Czołową rolę grał w tym czasie Michael E. Haskew, którego publikacje ukazywały się w regularnych kilkumiesięcznych odstępach. Niestety, znaczna część z nich okazała się mocno rozczarowująca, a seria „Porównanie broni…” prócz ciekawej oprawy graficznej nie zaoferowała czytelnikom niczego nowego. Cieszyć może zatem fakt, iż jego ostatnia publikacja zatytułowana „Najsłynniejsze czołgi” stoi na wyższym poziomie i może stanowić ciekawą bazę danych na temat broni pancernej.

Jak zwykle w przypadku serii poświęconej uzbrojeniu, Oficyna Wydawnicza Alma-Press wykazała się dużą dbałością o aspekty graficzne. Na kartach „Najsłynniejszych czołgów” znajdziemy setki zdjęć i rycin. Grafiki umożliwiają zobrazowanie suchych danych taktyczno-technicznych, które towarzyszą poszczególnym opisom uzbrojenia. Innowacją mogą być próby charakterystyki wybranych elementów konstrukcji pancernych. Na zdjęcia narzucono bowiem bezpośrednie odwołania do takich części składowych jak radiostacje, napędy czy uzbrojenie główne. Wymienione elementy zostały wyraźnie zaznaczone na rysunku, wobec czego czytelnicy z łatwością dostrzegą schemat konstrukcyjny opisywanych przez Haskew maszyn.

„Opisywanych” może być w tym wypadku trochę zbyt mocnym słowem, bowiem narracji jest jak na lekarstwo. Historyk nie zdecydował się na rozszerzenie charakterystyki wozów pancernych, ograniczając się wyłącznie do podstawowych danych. W efekcie nie dowiemy się zbyt wiele na temat zastosowania maszyn, ich wykorzystania w konkretnych bitwach czy taktyki stosowanej zazwyczaj przez dowódców czołgu. Szkoda, bo tego typu informacje ubarwiłyby nieco bardzo skrótowe ujęcie, korespondując z naprawdę dobrze pomyślaną szatą graficzną publikacji.

Warto natomiast podkreślić, iż „Najsłynniejsze czołgi” nie są wyłącznie opisem konstrukcji używanych w czasie II wojny światowej. Haskew sięga także po bardziej współczesne przykłady, choć na te najbardziej nowoczesne maszyny zabrakło już miejsca. Miłośnicy historii uzbrojenia będą pewnie zadowoleni z nieco szerszej niż zazwyczaj perspektywy. Tym bardziej szkoda, iż pod względem merytorycznym książka prezentuje się tak słabo. Zakres tematyczny byłby przyczynkiem do szerokiej analizy porównawczej. Jeszcze raz okazało się, iż część serii „Panorama Techniki Wojskowej” oparta jest na przygotowaniu klasycznych albumów zdjęciowych adresowanych głównie do bardzo niedoświadczonego odbiorcy. Publikacja nadaje się zatem idealnie na prezent dla dzieciaka, którego zafascynowały wozy pancerne, a nie dla dorosłego czytelnika szukającego rzetelnych informacji. Nie oznacza to jednak, iż ostatnie opracowanie Michaela Haskew nie ma atutów. Jak zwykle w przypadku wspomnianej serii, z której poszczególnymi częściami warto się zapoznać, na wysokim poziomie stoją różnorodne grafiki. Gdy szukamy jednak porządnego opracowania historycznego, lepiej sięgnąć po publikacje Andrzeja Zasiecznego.

Ocena: