„Najsłynniejsze lotniskowce” – recenzja książki

Rok wydania – 2018

Autor – David Ross

Wydawnictwo – Almapress

Liczba stron – 224

Seria wydawnicza – Panorama Techniki Wojskowej

Tematyka – ilustrowana historia najważniejszych lotniskowców uwzględniająca rozwój techniki wojskowej, taktyki oraz bojowe wykorzystanie okrętów, szczególnie w okresie II wojny światowej.

Lotniskowce przez dziesięciolecia były wyznacznikiem potęgi morskiej największych mocarstw świata. Do dzisiaj stanowią o przewadze US Navy nad potencjalnymi przeciwnikami. Nie należy jednak zapominać, że technologie wojskowe ewoluują niezwykle szybko i wobec nieuniknionego postępu zmienia się także zastosowanie okrętów. Kto wie, być może za niedługo staną się jedynie historią. Niezależnie od czekających nas zmian, dotychczasowe dzieje lotniskowców są fascynujące, zwłaszcza w kontekście ich powszechnego wykorzystania w czasie kampanii na Pacyfiku. Kolejna publikacja z coraz bogatszej serii ,,Panorama techniki wojskowej” Wydawnictwa Almapress przybliży nam nie tylko przebieg starć sprzed siedemdziesięciu lat, ale i najważniejsze sylwetki lotniskowców, łącząc w udany sposób interesujące opisy z praktycznymi rycinami i fotografiami archiwalnymi.

,,Najsłynniejsze lotniskowce” to przede wszystkim kompleksowe ujęcie historii potężnych okrętów. Dość powiedzieć, że ostatnim z opisanych jest hinduski INS Vikrant z 2018 roku. Trudno go porównać do konstrukcji z lat czterdziestych ubiegłego wieku, ale choćby na bazie tej jednej historii można zrozumieć, w którym kierunku zmierza technika wojskowa, jak się rozwinęła i co jeszcze ma do zaoferowania współczesnym planistom. Biorąc pod uwagę tytuł serii Almapress, właśnie tak podane informacje, skłaniające do refleksji nad rozwojem technologii militarnych, powinny być fundamentem publikowanych w jej ramach opracowań. Niedawno podkreślałem, że cykl rozwija się w dobrym kierunku i staje się coraz lepszy. Teraz jestem tego już pewny. Przeglądowe publikacje dają nam szansę spojrzenia na wybrane problemy w czytelnej kilkudziesięcioletniej perspektywie. Co więcej, do znakomitego wydania pod względem grafiki dołączają także kolejne elementy techniczne. Poprawiła się bowiem jakość korekty, a co za tym idzie teksty stoją na wyższym poziomie. Od początku istnienia serii jestem zwolennikiem jej rozwoju, ewoluowania w kierunku coraz lepszych, szerszych opisów i nieograniczania się do podstawowych analiz. Niech czytelnicy dostaną coś więcej!

David Ross nie znajduje się może w czołówce światowych historyków, a do jego ostatniego opracowania można zgłosić szereg zastrzeżeń. Z oczywistych względów pominął wiele interesujących okrętów, ograniczył się do niezbędnego minimum przy opisie starć, nie zagłębił się w technikalia, spłycając analizę rozwoju strategii operowania czy samej techniki. Nie oznacza to jednak kiepskiej jakości publikacji. ,,Najsłynniejsze lotniskowce” to książka interesująca i wyjątkowo bogata pod względem ilustracyjnym. Pod tym względem seria Almapress wyróżnia się na rynku i stanowi punkt odniesienia dla innych albumów historycznych. Słowa ,,album” używam jedynie z braku innych adekwatnych określeń, bowiem ,,Panorama techniki wojskowej” zdecydowanie wykracza poza zbiór ilustracji, a ,,Najsłynniejsze lotniskowce”, choć pozostające w grupie historycznych średniaków, to pozycja interesująca i doskonała zarówno do pierwszych szlifów jak i systematyzowania wiedzy na temat okrętów używanych na przestrzeni lat.

Ocena: